بهترین و مناسب ترین حیوانات خانگی برای نگهداری در آپارتمان

راهنمای کامل انتخاب و نگهداری حیوان خانگی در آپارتمان - حیوانات خانگی

امروزه نگهداری از حیوان خانگی در میان اغلب خانواده ها رایج شده است. حیوانات موجوداتی بامزه هستند و ارتباط با آن ها برای انسان ها بسیار مفرح و جالب است. در این مقاله از سایت وتل به معرفی گام های پیش از انتخاب حیوان خانگی خواهیم پرداخت.

در جوامع امروزی به دلیل تغییر سبک زندگی آدم ها و افزایش مشغله ها و استرس ها، اغلب افراد به دنبال راهی برای آرام تر کردن جو خانه و افراد آن هستند. یکی از راهکارهای اغلب خانواده ها انتخاب حیوان خانگی است تا بتوانند از طریق آن اوقات فراغتشان را تا حدودی پر کنند، خود و فرزندانشان با آن ها سرگرم شوند و احساس تنهایی کمتری داشته باشند. در این میان مهم ترین سؤال این است که چه حیوان خانگی ای برای نگه داری در آپارتمان مناسب تر و راحت تر است؟ اغلب خانواده ها امروزه آپارتمان نشین هستند و در خانه های بزرگ و ویلایی زندگی نمی کنند. بنابراین در ابتدای کار این گونه به نظر می رسد که نگه داشتن حیوان خانگی در آپارتمان امکان پذیر نباشد، اما با کمی بررسی و جستجو می توانند به راهکارهای مناسب و عملی بسیاری برای نگهداری از حیوان خانگی در آپارتمان ها نیز دسترسی پیدا کنند.

در هنگام انتخاب حیوان خانگی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

    ۱.سنجش شرایط

قبل از انتخاب کردن حیوانات خانگی، باید شرایط خود، محل زندگی و سایر اعضای خانواده و اطرافیان را به دقت بسنجید و پس از آن حیوان خانگی را انتخاب کنید. بهتر است پیش از انتخاب، این سؤال ها را از خودتان بپرسید:

۱. آیا شما در خانه کودک دارید یا نه؟ و اگر دارید چند ساله است؟
۲. آیا خودتان و یا سایر اعضای خانواده حساسیت و آلرژی خاصی دارید؟
۳. چند ساعت از طول روز را می توانید در خانه باشید؟

این سؤال ها در زمینۀ شخصی بودند. اما باید توجه داشته باشید که قوانینی هم در ساختمان وجود دارد که آپارتمان نشین ها ملزم به رعایت کردن آن ها هستند:

۱. بعضی آپارتمان ها در قرارداد اجاره یا خرید، ممنوع بودن نگه داری حیواناتی مثل سگ را نیز قید می کنند. اگر مستأجر هستید و قصد خرید حیوان خانگی دارید، باید بدانید که ممکن است صاحب خانه در صورتی که متوجه شود و یا همسایه ها از سر و صدای حیوانات خانگی ناراضی باشند، ممکن است مشکلاتی برایتان ایجاد بشود. بنابراین بهتر است در کنار سنجش شرایط خود و افراد خانواده تان برای انتخاب حیوان خانگی، شرایط آپارتمان و ساختمان محل زندگی تان را نیز به دقت بسنجید تا بعدها با مشکل مواجه نشوید.

مناسب ترین حیوان برای نگهداری در آپارتمان

محبوب ترین حیوان خانگی: گربه

    ۱. محبوب ترین حیوان خانگی: گربه

در سر تا سر جهان، گربه ها جزو بهترین، محبوب ترین و دوست داشتنی ترین حیوانات خانگی به شمار می آیند. گربه چند ویژگی مهم دارد که آن را بهترین حیوان خانگی کرده است:

۱. گربه ها برای زندگی به فضای نسبتاً کمتری احتیاج دارند و همین ویژگی می تواند به تنهایی آن ها را به مناسب ترین حیوان خانگی برای آپارتمان نشین ها تبدیل کند.
۲. گربه ها حدود 16 ساعت در شبانه روز می خوابند و این عدد نسبتاً بالایی برای حیوان خانگی است. انتخاب گربه ها برای افرادی که ساعت های زیادی را بیرون از خانه سپری می کنند، بسیار مناسب است. علاوه بر این، گربه ها اگر به مدت طولانی در خانه تنها بمانند نیز معمولاً مشکل خاصی پیش نخواهد آمد.
۳. گربه ها آرام هستند و سر و صدای زیادی ایجاد نمی کنند.
۴. احتمال آسیب رساندن گربه ها به سایر ساکنان آپارتمان بسیار کم است.
۵. گربه ها به طور معمول در طبیعت نیز به تنهایی و بدون جفت زندگی می کنند. بنابراین نیاز چندانی به همدم ندارند و می توانید یک گربه را به تنهایی به عنوان حیوان خانگی نگه دارید.
۶. می توان به گربه ها آموزش داد که برای دستشویی از خاک مخصوص استفاده کنند.

سگ

    ۲. سگ

ویژگی های سگ ها چندان شباهتی به گربه ها ندارد و بنابراین بهتر است آن ها را به عنوان حیوان خانگی برای نگهداری در آپارتمان های کوچک انتخاب نکنید. مهم ترین ویژگی سگ ها:

۱. سر و صدای زیادی دارند.
۲. معمولاً باید در فضاهای آزاد باشند و جست و خیز کنند؛ محیط های کوچک و بسته برایشان مناسب نیست.
۳. سگ ها را نمی توان برای مدت زیاد در خانه تنها گذاشت. بنابراین افرادی که شاغل هستند و بیشتر روز را در بیرون از خانه هایشان سپری می کنند بهتر است سگ ها را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب نکنند.
۴. سگ ها به ورزش و گردش زیادی احتیاج دارند و لازم است که به طور مرتب برای گردش بیرون بروند و یا در حیاط بزرگ خانه ها بازی کنند.
۵. اگر همچنان حیوان خانگی مورد علاقه تان سگ است، می توانید سگ هایی از نژادهایی که جثه های کوچک تر دارند انتخاب کنید. در این صورت اگر بتوانید برایشان وقت بگذارید و به خوبی به آنها رسیدگی کنید، می توان در آپارتمان هم از این سگ ها نگهداری کرد.

کم دردسرترین حیوان خانگی: همسترها

    ۳. کم دردسرترین حیوان خانگی: همسترها

بهتر است توجه داشته باشید که اگر حیوان خانگی را برای فرزند کم سن و سالتان می خرید، گربه و سگ احتمالاً انتخاب های مناسبی نیستند؛ زیرا این حیوان ها به رسیدگی زیادی احتیاج دارند و احتمالاً باید تمام کارهای حیوان را خودتان انجام بدهید. همستر انتخاب مناسب و کم زحمتی است که فرزند شما می تواند با آن کاملاً سرگرم بشود. همسترها به اندازۀ سگ ها و گربه ها بو ندارند و بامزه و کوچک هستند. سر و صدایشان زیاد نیست و علاوه بر نگهداری آسان، فضای کمی را هم اشغال خواهند کرد و حتماً باید در قفس باشند. باید توجه کنید که همسترها را حتماً باید به صورت جفت بخرید، چون نمی توانند تنها زندگی کنند. در مقایسه با دیگر حیوانات، قیمت این حیوان خانگی پایین تر است و نگهداری از آن هم اصلاً دشوار نیست؛ فقط کافی است قفس همستر را به طور مرتب تمیز کنید.

ماهی

    ۴. ماهی

در میان حیوانات خانگی، ماهی یک حیوان خانگی متفاوت است و حس و حال و تجربۀ نگهداری از آن ها نیز کاملاً متفاوت است. ماهی ها با صاحبانشان رابطۀ احساسی نمی گیرند و نمی توان آن ها را مثل گربه یا سگ و… بغل و نوازش کرد. ولی براساس آخرین نتایج به دست آمده از تحقیقات، تماشا کردن شنای ماهی ها در آب های آزاد یا آکواریوم های خانگی می تواند سطح استرس، فشار خون و فشارهای روانی را به میزان قابل توجهی پایین بیاورد. این اثر در کودکان با کم کردن میزان بیش فعالی در آن ها خود را نشان خواهد داد. ماهی ها سرشتی بی آزار و کاملاً آرام دارد و براساس بعضی تحقیقات ممکن است تماشای شنا کردن آن ها موجب بهبود علائم بیماران مبتلا به آلزایمر نیز بشود.

اگر می خواهید ماهی ها را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنید، باید بدانید که خیلی بیشتر از ماهی قرمز های عید نیاز به رسیدگی و مراقبت دارند و معمولاً باید در آکواریوم نگهداری شوند. در آکواریوم ها باید به طور دائم سختی آب، نیترات، آمونیاک و نیتریت موجود در آب را بسنجید. بالا یا پایین بودن هر کدام از این موارد در آب آکواریوم، ممکن است منجر به مرگ و تلف شدن ماهی ها بشود. این مشکلات در آکواریوم های بزرگ تر کمتر پیش می آید، با این تفاوت که قیمت این آکواریوم ها بالاتر است و به رسیدگی های بیشتری هم نیاز دارند.

پرنده ها: محبوب و دوست داشتنی

    ۵. پرنده ها: محبوب و دوست داشتنی

پرنده ها حیواناتی بی آزار و دوست داشتنی هستند که البته اغلبشان آواز می خوانند و سر و صدای نسبتاً زیادی ایجاد می کنند. در میان خانواده های ایرانی نگهداری انواع پرنده ها به عنوان حیوان خانگی، بسیار بیشتر از بقیۀ حیواناتی است که در بالا به آن ها اشاره شد. پرنده ها در مقایسه با گربه و به خصوص سگ ها سر و صدای کمتری دارند، ولی نگهداری از بعضی پرنده های پر سر و صداتر شاید برای محیط های آپارتمانی مناسب نباشد.

نگهداری از پرنده ها نسبتاً راحت تر است و نیازی به گردش و بازی و… ندارند و هر زمانی که در خانه نباشید می توانید پرنده را هم در قفسش بگذارید و خیالتان راحت باشد که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. هزینه های مالی نگهداری از پرنده ها به عنوان حیوان خانگی نیز بسیار کمتر است و قیمت غذاهایشان در مقایسه با غذای گربه یا سگ پایین تر است. پرنده ها فضای زیادی را هم اشغال نمی کنند و از این نظر کاملاً برای محیط های آپارتمانی مناسب است.

نکتۀ قابل توجه دیگر این است که پرنده ها بسیار باهوش هستند و توانایی یادگیری زیادی دارند. بسیاری از آن ها می توانند کلمه ها و جمله هایی از زبان انسان ها را نیز بیاموزند و آن را تکرار کنند که بسیار جذاب و سرگرم کننده است.

حیوان خانگی - حیوانات خانگی

نتیجه ­گیری و جمع­ بندی:

امروزه نگهداری از بعضی حیوان ها به عنوان حیوان خانگی در آپارتمان ها رایج شده است، ولی  توصیه می شود که پیش از انتخاب حیوان ها، شرایط فردی و محلی نگهداری حیوان را بررسی کنید و سپس اقدام به خرید یا تهیه کنید.

در میان حیوانات خانگی، سگ ها، گربه ها، همسترها، پرنده ها و ماهی ها طرفداران زیادی دارند. گربه ها برخلاف اغلب سگ ها، برای نگهداری در آپارتمان ها مناسب تر هستند، ولی از میان سگ ها تنها چند نژاد محدود را می توان در آپارتمان ها نگهداری کرد. همسترها بسیار کوچک و بامزه اند و می توانند فرزندان شما را ساعت ها سرگرم کنند. پرنده ها معمولاً باهوش ولی پر سر و صدا هستند. اگر بتوانید نوع کم سر و صدای پرنده ها را انتخاب کنید می توانند انتخاب مناسبی برای نگه داری در محیط هایی مثل آپارتمان ها باشند. ماهی نیز حیوان خانگی متفاوتی است و تجربۀ جدیدی در نگهداری حیوانات به شمار می آید، زیرا چندان با صاحب خود ارتباط عاطفی برقرار نمی کند، ولی تماشای شنای ماهی ها می تواند بسیار آرامش بخش باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *