گربه ایرانی ، گربه ای سلطنتی و زیبا – پرشین کت – گربه پرشین

گربه ایرانی - پرشین کت - گربه پرشین

احتمالاً بارها انواع پرشین کت ها را در کارتون های والت دیزنی یا کمپانی های دیگر دیده اید و مجذوب زیبایی منحصر به فرد آنها شده اید، پرشین کت ها از جمله گربه هایی هستند که در جهان از شهرت خاصی برخوردار می باشند، تا حدیکه گروهی از افراد معتقد هستند که انواع گربه ایرانی ، روانشناسان سیار کوچکی هستند که حضورشان در هر مکانی، شوق، شادی و حس خوب را به دنبال می آورد، زیرا گربه پرشین می تواند هر فردی را جذب و تا ساعت ها مشغول به خود کند.

این گربه ها را با نام های “گربه پرشین”، “گربه ایرانی” و “پرشین کت” نیز می شناسند، در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به آنها “Persian long hair” (به معنی =گربه مو بلند) می گویند و در بعضی از مناطق آمریکایی نیز نوعی از این گربه ها را “چینچیلا” می نامند که به بررسی آنها خواهیم پرداخت. مسئله ای که سبب شده است گربه پرشین بسیار خاص و منحصر به فرد به نظر بیاید، این است که ویژگی های متناقض آنها در کنار همدیگر هارمونی جالبی ایجاد کرده است که اغلب افراد با هر سلیقه ای در همان نگاه اول با این موجودات شگفت انگیز ارتباط عاطفی برقرار می کنند.

تاریخچه گربه ایرانی

گربه پرشین تاریخچه ای بس دراز دارد و برخی معتقد هستند که انواع گربه ایرانی همزمان با جنگ های صلیبی به کشورهای اروپایی راه یافتند، معمولاً برای قدمت پرشین کت نمی توانیم تاریخ دقیقی ذکر کنیم، اما آنچه که در تاریخ مشخص است این است که گربه ایرانی به دلیل ظاهر اشرافی خود و با موهای ابریشمی بلندش، برخلاف گربه های دیگر آن زمان که موهای کوتاهی داشتند، مورد توجه نجیب زادگان زیادی قرار گرفتند، از این رو تاجرین و افراد زیادی انواع گربه ایرانی را به همراه خود به کشورهای مختلف بردند.

اولین بار اشراف زاده ای ایتالیایی در پی زندگی در ایران ارتباط خاصی با انواع گربه پرشین برقرار کرد و در نهایت پس از ترک ایران، چندین گربه ایرانی را به همراه خود به ایتالیا آورد، سپس چندین سال بعد ملکه ویکتوریا به این گربه ها علاقه نشان داد و طی سالیان بعد گربه پرشین توانست جایگاه ویژه ای در کاخ های انگلستان برای خود بیابد.

به همین خاطر وقتی افراد حضور گربه ایرانی را در خاندان های سلطنتی مشاهده کردند، آنان نیز به این گربه ها جذب شدند و آنها را به عنوان حیوانات خانگی برگزیدند، به همین خاطر به مرور پرشین کت ها شهرتی جهانی کسب کردند، تا حدیکه امروزه می توانیم پرشین کت ها را به وفور در سراسر جهان مشاهده کنیم.

گربه پرشین

آشنایی با انواع گربه های پرشین

برخی از مشاهدات نشان می دهد که پرشین کت ها از قدیم الایام تا به امروز دچار تغییراتی شده اند که این تغییرات کاملاً آگاهانه و برای تولید نژادی برتر بوده است، به همین خاطر در این بین می توانیم شاهد انواع پرشین کت ها باشیم که هر کدام از مو و رنگ چشم مشخصی برخوردار هستند.

  • پرشین کت کلاسیک یا عروسکی؛ این نوع از پرشین کت ها دارای پوزه بلندتری به نسبت پرشین کت های جدید هستند، کافی است نگاهی به نیم رخ آنها بکنید و متوجه این مسئله شوید که پوزه آنان کمی جلوتر از چشم هایشان است.

این نوع گربه ایرانی را با نام های “گربه پرشین کلاسیک”، “گربه پرشین عروسکی”، “گربه پرشین فنجانی” نیز می شناسند.

پوزه آنان با چشم ها فاصله دارد و به نسبت برخی از انواع پرشین کت ها که پوزه و چشم ها در یک راستا هستند، بسیار پایین تر است.

این نژاد از گربه ها از تغییرات محیط اطراف خود استقبال نمی کنند و عاشق ثبات در مکانی هستند که در آن زندگی می کنند، به همین خاطر گربه ایرانی سر تایم مشخصی باید غذا بخورد و هر چند که با کودکان بسیار رابطه خوبی دارد اما بهتر است که در محیطی قرار گیرد که همه افراد درک بالایی از نظر رفتار با این گربه های ملوس داشته باشند.

گربه ایرانی در پارک
  • پرشین کت صورت تخت؛ محققان بر این باور هستند که پرشین کت فلت به دلیل جهش های ژنتیکی به وجود آمده است، اگر از نیم رخ به آنها نگاه کنیم متوجه این می شویم که پوزه و بینی آنها برخلاف انواع کلاسیک این گربه ها بسیار کوچک هستند و تا حد زیادی با چشم های آنان در یک راستا می باشد، به همین خاطر از لحاظ تنفسی حساس هستند.

صورت گربه ایرانی فلت و سوپر فلت بسیار با مزه است و معمولا در بین پرشین کت ها از لحاظ قیمتی بالاتر هستند.

از مهمترین گربه هایی که در این مجموعه قرار می گیرند می توانیم به “پرشین کت فلت”، “پرشین کت سوپر فلت” اشاره کنیم، پرشین کت سوپر فلت از لحاظ ظاهری صورت تخت تری دارد که این مسئله به دلیل بینی کوچک و ژنتیک آنان است.

از لحاظ جنب و جوشی این جانوران شگفت انگیز به نسبت گربه های کلاسیک آرام تر هستند و کمتر فعالیت می کنند.

پرشین کت هیمالین - گربه ایرانی نژاد هیمالین
  • پرشین کت هیمالین؛ پرشین کت هیمالین انواعی از نژاد گربه می باشد که از ترکیب نژاد گربه سیامی و پرشین ها به وجود آمده اند، گربه های هیمالین از لحاظ اندازه ای کاملاً مشابه گربه های پرشین کت می باشند و از لحاظ رنگی بسیار به گربه های سیامی شبیه هستند.

این نژاد از گربه ایرانی توسط انسان ها به وجود آمده است و در آمیزش گربه های سیامی و پرشین قدرت بشری دست داشته است، در ابتدا نیز آن را نژادی جداگانه به حساب می آوردند، اما در سال های اخیر آن را جزئی از انواع گربه ایرانی می دانند.

این موجودات دوست داشتنی برخلاف انواع دیگر گربه های پرشین می توانند احساسات شما را درک کنند و رفتارشان را به گونه ای سازماندهی کنند که احساس کنید که آنها کاملا به فعالیت های روزانه شما اگاه می باشند.

آنان دارای پارادوکس جالبی هستند چنانکه در هیچ یک از نژادهای پرشین نمی توانیم آن را ببینیم، این دسته از پرشین کت ها علاوه بر اینکه دارای جنب و جوش بالایی می باشند، آرام نیز هستند.

  • اگزاتیک مو کوتاه؛ این نژاد نیز یکی از انواع نژادهای پرورش یافته گربه ها می باشد که از آمیزش گربه پرشین و گربه های مو کوتاه به وجود می آید، اولین گربه اگزاتیک مو کوتاه از آمیزش گربه پرشین و گربه آمریکایی مو کوتاه متولد شد.

اگزاتیک های مو کوتاه بسیار شبیه به گربه های پرشین می باشند و همانطور که از اسمشان مشخص است برخلاف انواع دیگر پرشین کت ها از موهای کوتاهی برخوردار هستند.

این موجودات ملوسِ شگفت انگیزِ مهربان کمی تنبل هستند و از طرفی نگهداری از آنها بسیار راحت است، با اینحال در بعضی مواقع این دسته از انواع گربه ایرانی می تواند بسیار سرزنده و کنجکاو باشد.

  • چین چیلا؛ گربه پرشین چینچیلا در گذشته نژادی مجزا محسوب می شد، اما اکنون آنها را نیز جز نژاد گربه ایرانی می دانند، این گربه های مینیاتوری از چنان زیبایی خیره کننده ای برخوردار هستند که خیلی سریع می توانند خود را در دل دیگران جا کنند؛ آنان اصالت، شکوه، زیبایی و شیطنت را با همدیگر دارند، از این رو یکی از محبوب ترین نژاد گربه ایرانی می باشند که در همه جای دنیا طرفداران زیادی دارند.

گربه ایرانی چین چیلا می تواند دارای طیف رنگی نقره ای تا طلایی باشد و یا ترکیبی از این دو رنگ را دربرگیرد.

مشخصات ظاهری گربه های ایرانی

مشخصات ظاهری گربه پرشین

گربه ایرانی در همان وهله اول قابل تشخیص می باشد، کافی است نگاهی به آنها بیاندازید تا متوجه خصوصیات و مشخصات ظاهری منحصر به فرد آنها شوید. هر چند که برخی از انواع آنها جثه ای کوچک دارند، اما اغلب آنها از لحاظ اندازه متوسط می باشند و طیف وزنی آنها از 2 تا 6 کیلو است.

در نگاه اول قطعاً موهای بلند آنها نظر شما را جلب می کند، هر چند که در اگزاتیک مو کوتاه، موها به آن بلندی که توصیف می کنیم به نظر نمی آید، اما به طور کلی این بلند بودن موها سبب شده است که این موجودات خواستنی تر به نظر برسند و بسیار نرم باشند.

آنان دمی کوتاه دارند که بسیار پر مو و لطیف است، اما کوتاه بودن دم آنها سبب نشده است که ظاهری نامتناسب در گربه ایجاد شود، بلکه کاملاً نیز متناسب با بدن آنها خلق شده است. از لحاظ رنگی نیز آنان بسیار متنوع هستند و اغلب از ترکیب رنگ های زیبایی برخوردار هستند. آنان صورتی گرد و پهن دارند و دارای گوش های کوچک و گردی می باشند، بینی اغلب آنها با چشمانشان در یک راستا است. پاهای آنان کوتاه و گوشتالود است، با اینحال در پشت بدن پرموی آنها بدنی عضلانی و قوی نهفته است.

خلق و خو گربه های پرشین

خلق و خو گربه های پرشین

این موجودات خوشگل هر چند که بسیار جذاب هستند و می توانیم ساعت ها سر خود را با آنها گرم کنیم، اما از چنان وقاری برخوردار هستند که می توانند هر فردی را تحت تأثیر خود قرار دهند از طرفی به دلیل مستقل بودن در مقوله رفتارشناسی جانوران آنها را جز گربه های خودشیفته دسته بندی می کنند، از این رو ملقب به “گربه های اشرافی” و یا “گربه های سلطنتی” شده اند به این دلیل که اقتدار و وقار و در عین حال ویژگی های خیره کننده را با هم دارند.

آنان به گونه ای خواستنی می باشند که فرد ناخودآگاه این حس را در خود می بیند که باید به آنها رسیدگی کند، در حالیکه آنان دارای استقلال خاصی هستند و در عین حال نیازمند رسیدگی می باشند و این پارادوکس آنها را خاص تر از چیزی که به نظر می رسند کرده است.

به همین خاطر باید بدانید که آنان نیاز به این دارند که شما در طول روز زمان کمی را صرف آنها کنید، در غیر اینصورت دور از انتظار نیست که با شما قهر کنند. صدای آنان بسیار ظریف است و در صورتیکه خواسته ای داشته باشند، شما با یک صدای زیر و آرام میو مواجه خواهید شد.

نگهداری از گربه های ایرانی

چگونه از پرشین کت نگهداری کنیم؟

گربه پرشین می تواند تا 20 سال نیز عمر کند، البته این مسئله مشروط به این است که مراقبت های لازم از آنها صورت بگیرد، به همین خاطر اکنون به نکاتی مهم در این حیطه اشاره ای مختصر می کنیم:

  • شانه کردن مو گربه پرشین؛ شما باید روزانه 1 بار و حتی اگر نیاز است،روزی 2 بار موهای گربه خود را شانه بزنید، این کار را از همان بچگی انجام دهید تا به شانه کردن موهایش عادت کند.

گربه پرشین همانطور که گفتیم دارای موهای بلندی است که بسیار نرم و ابریشمی می باشد، اگر به درستی از موهای آنها مراقبت نکنید، به مرور موهای آنها به اصطلاح نمدی طور می شود و از براقیت و زیبایی موهای آنها کاسته می شود، البته این همه ماجرا نیست، شما با شانه زدن اصولی موهای گربه ایرانی می توانید سبب افزایش گردش خون درون بدن آن شوید و از بسیاری از امراض پوستی آن مانند ریزش مو جلوگیری کنید، فراموش نکنید که حتماً بدن آنها را با شامپوی مخصوص شستشو دهید.

  • خاک گربه پرشین؛ شما باید هر روز بهداشت خاک گربه را بررسی کنید، زیرا آنان بسیار مستعد ابتلا به بیماری های دستگاه تناسلی می باشند، به همین خاطر به محض مشاهده هر گونه رفتار غیرعادی و یا جدیدِ مرتبط با دستگاه تناسلی و یا عادات اداری متفاوت (مانند تکرر ادرار) به دامپزشک مراجعه کنید، فراموش نکنید که خاک گربه باید هر هفته تعویض شود و با خاک مخصوص جایگزین شود.
صدای گربه ایرانی
  • اشک گربه پرشین؛ هر چند که صورت تخت گربه ایرانی آنها را به موجوداتی با نمک و دوست داشتنی تبدیل کرده است، اما سبب شده است که ساختار آناتومی مجرای اشک آنها تغییر کند و از این رو چشم های درشت و قشنگ آنها نیاز به مراقبت روزانه داشته باشد.

به این صورت که روزانه چند بار چشمان زیبا گربه ایرانی پر از اشک می شود که اشک گربه ایرانی نیز حاوی مقدار زیادی آهن می باشد و در مجاورت هوا اکسید شده و به رنگ قهوه ای ظاهر می شود، توجه کنید که شما باید هر بار که چشم های آنها پر از اشک می شود با پنبه یا دستمالی تمیز به رفع آن بپردازید، در غیر اینصورت ممکن است گوشه چشم لک شود، به ویژه اگر گربه شما سفید رنگ باشد این مسئله بیشتر نمایان می شود.

  • غذا گربه پرشین؛ گربه پرشین ممکن است کمی بدخوراک باشد، از این رو سعی کنید غذای مخصوص آنها را تهیه کنید، توجه داشته باشید که آنان باید از غذایی استفاده کنند که ویتامین های مورد نیاز روزانه آنها را تأمین می کند و کاملاً برای سلامتی پوست و موی آنها اختصاص یافته است، از طرفی گربه پرشین فعالیت کمی دارد، به همین خاطر غذای آنها باید کم کالری باشد و از طرفی انرژی روزانه آنها را به خوبی تأمین کند.
  • عقیم کردن گربه پرشین ماده؛ این گربه های ملوس در دوره 5 الی 7 ماهگی خود وارد دوره جدیدی از زندگی می شوند که اصطلاحاً در این دوره به بلوغ جنسی می رسند، معمولاً پس از آن در هر ماه به مدت چند روز نیاز به برقراری ارتباط جنسی با گربه ای دیگر دارند که به این دوره “فحل” می گویند، به همین خاطر توصیه می شود که گربه ایرانی ماده قبل از وارد شدن در این دوره عقیم شود.

در صورتیکه عقیم نشوند از هر فرصتی برای فرار کردن استفاده می کنند، این گربه های زینتی به تنهایی نمی توانند از پس زندگی خود بربیایند و ممکن است این فرار به مرگ آنها ختم شود، پس عقیم کردن گربه ایرانی در زمان درست بسیار به نفعشان می باشد.

زیبایی گربه های ایرانی - گربه های ایرانی در رنگ های مختلف

در نهایت می توانیم این مخلوقات را یکی از زیباترین های آفرینش به حساب بیاوریم که به دلیل خصوصیات ظاهری و اخلاقی ویژه ای که دارند تنها گذر چند روز کافی است تا آنان را جزئی از خانواده خود محسوب کنیم.

گربه های پرشین دوست داشتنی می توانند زندگی شما را تغییر دهند و برای شما شادی و انگیزه را به ارمغان بیاورند، به همین خاطر است که بسیاری از روانشناسان معتقد هستند که برخی از حیوانات خانگی می توانند از بروز بسیاری از مشکلات روحی جلوگیری کنند که قطعاً پرشین کت های با وقار یکی از این موجودات هستند.

شما با نگهداری صحیح از آنها می توانید تا سالیان سال با آنها زندگی کنید و از شادی وجودشان بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *