همه چیز درباره نژاد سلطنتی و افاده‌ای پکینیز

پکینیز

پکینیز یه سگ بامزه‌ی پشمالوست که عاشق فرمانروایی کردنه! راه رفتنش با ناز و کرشمه و شبیه مدل هاست. میتونم بگم راه رفتنش شبیه به هیچ سگی نیست و سبک اختصاصی خودشو داره. اگه تصمیم به نگهداری این سگ دارید باید قید بقیه حیوون خونگی‌هاتونو بزنید چون پکینیز خیلی حسوده و دوس داره تمام توجه صاحبش به خودش معطوف باشه. اگه اعصاب درگیری دوتا فسقلی بانمکو ندارید و دوس ندارید پکینیز پر افاده و حسودتون تو خونه شر به پا کنه بزارید تنها عزیز دردونه خونه باشه.

تاریخچه نژاد پکینیز

پکینیزپکینیز یه نژاد عروسکی و سلطنتیه که تاریخچش برمیگرده به چهار هزار سال قبل از میلاد. پس این نژاد فوق‌العاده قدیمی و شجره داره! اجداد این سگ فسقلی چینی بودن و کلی ارج و قرب تو دربار چین داشتن. این سگ فقط ویژه خانواده سلطنتی بوده و هیچکس جز اونا اجازه نگهداری و حتی دیدنشو نداشته. پکینیز و شیتزو جزو سگ‌های اشرافی و مقدس چین بودن که حساسیت خیلی زیادی نسبت بهشون نشون داده میشد تا حدی که جزای دزدیدن یه پیکینیز اعدام بوده. اما چیشد که پکینیز سلطنتی و اسرارآمیز، جهانی شد؟

پکینیزحدود سال 1860 چین، توسط انگلیسی‌ها اشغال شد. اشراف‌زاده‌های چینی از ترس اینکه سگ‌های مقدسشون به دست انگلیسی‌ها بیوفته همه سگ‌هارو قتل عام کردن اما پنج سگ زنده موند که همونا به دست انگلیسی ها افتاد و به عنوان غنائم جنگی به انگلستان منقل شدن. دو تا از این سگای بامزه به دوشس ولینگتون، دو تا به دوک و دوشس ریچموند و گوردون، و یکی به ملکه ویکتوریا تقدیم شد که ملکه ویکتوریا اسم پکینیزش رو “لوتی” گذاشته بود. بعد از این ماجرا نژاد پکینیز در سراسر غرب و بعد در کل دنیا گسترش پیدا کرد.(خدا پدر و مادر انگلیسی‌ها رو بیامرزه از منقرض شدن یه گلوله پشم جلوگیری کردن😁)

 

شکل ظاهری سگ پکینیز

پکینیزپکینیز یه سگ پشمالو با پوزه‌ی کوتاس که همین پوزه کوتاه نفس کشیدنو کمی براش سخت کرده و تو هر دما و هوایی نمیتونه به راحتی نفس بکشه. چشمای گردی داره و شیطنت از این دوتا گوی گردالی میباره. موهای اطراف گردنش بلندتر از بقیه نقاطه؛ همین مساله باعث شده مثل شیرها یال دار به نظر بیاد. موهای پکینیز صاف و بلنده اما کمی زبر و خشنه که باید مراقبشون باشید. درباره قد و وزن پکینیزهای امروزی باید بگم که حدود سه الی شش کیلوگرم وزن و 15 الی 23 سانت قدشونه. در گذشته پکینیزها به این حد کوچک نبودن و این کاهش جثه به دلیل ترکیب‌های نژادی و ژنیه که به دست انسان‌ها صورت گرفته. درهرصورت این سگ ظاهر جذابی داره. طول عمر این سگ بسته به مراقبت‌هایی که ازش میشه بین 12 الی 15 سال متغیره.

 

شخصیت خودرأی و مغرورِ پکینیز

پکینیزحجم غرور این سگ فسقلی اصلا به جثه‌اش نمیخوره! اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای داره و اجازه نمیده کسی بهش زور بگه. با اینکه رابطش با بچه‌ها خیلی خوبه اگه حس کنه بچه شما داره بهش زور میگه قاطی میکنه و شروع میکنه به گردن‌کشی؛ پس بهتره اگه بچه خیلی کوچیک دارید از نگهداری پکینیز صرفه نظر کنید چون ممکنه کودک شما ناخواسته بهش آسیب بزنه و این سگ غد و مغرور تا انتقام نگیره راحت نمیشینه. بهتره بچه‌های شما همگی بالای 8 سال باشن تا بهتر بتونن باهم کنار بیان و ارتباط خوبی برقرار کنن. این کوچولو روحیه خوبی داره و زود اجتماعی میشه اما چون خلق‌و‌خوی سگ‌های نگهبان رو هم داره نسبت به غریبه‌ها یا سگ‌های بزرگتر‌ از خودش گردن کشی میکنه و ممکنه کلی پارس کنه و سر‌و‌صدا ایجاد کنه. البته اگه از تولگی روی اجتماعی شدنش وقت بزارید و مدام در تعامل با حیوونای دیگه و آدما باشه از لحاظ شخصیتی عالی شکل میگیره. پکینیزها نسبت به سگای دیگه مثل پامرانین و شیتزو کمتر به اضطراب جدایی مبتلا میشه و به اندازه اونا نسبت به تنهایی واکنش نشون نمیده.

پکینیزآموزش و تربیت پکینیز ممکنه کمی دشوار باشه چون پکینیز پرمدعا خوشش نمیاد که بهش بگی چیکار بکن چیکار نکن! شما باید بهش القا بکنی این کاریه که خودت دوس داری انجام بدی! و با کلی تشویقی خوشمزه به آموزش ترغیبش کنید.(نیم وجبیه پرمدعا باورش شده خون امپراطوری چین تو رگاش جریان داره😂)

 

تغذیه

پکینیزاین سگ نازنازی هر غذایی نمیخوره پس باید خیلی مراقب تغذیش باشید تا بدنش همه مواد مغذی و لازم رو دریافت کنه. به هیچ‌وجه از غذاهای بی‌کیفیت برای پکینیز استفاده نکنید. درمورد حجم غذا با یه دامپزشک مشورت کنید چون نیازهای بدن سگ شما در سنین مختلف متفاوته.

 

سلامت و بهداشت

پکینیزاز اونجایی که پکینیز موهای بلندی داره نیاز به رسیدگی زیادی داره و هرروز باید موهاشو شونه کنید تا گره نخوره و با جدا شدن موهای مرده فضای بیشتری برای رشد موهای براق و جدید به وجود بیاد.

 • ناخن‌های پکینیز اگه کوتاه نشن ممکنه باعث آسیب زدن به خودش بشه پس حتما مراقب ناخن‌هاش باشید و اگه تجربه کوتاه کردن ناخن‌های سگ رو تاحالا نداشتید میتونید به بخش مشاوره آنلاین وتل مراجعه کنید تا نحوه صحیح کوتاه کردن ناخن‌های فسقلیتون بهتون آموزش داده بشه یا اگر از کوتاه کردن ناخن‌های سگتون میترسید میتونید به دامپزشک یا آرایشگر پت‌ها مراجعه کنید تا بدون ریسک براتون اینکارو انجام بدن. هر دو یا سه هفته یکبار برای چیدن ناخن‌ها وقت بزارید.
 • حتما سلامت گوش‌های سگتونو چک کنید و هر بو یا ظاهر نامطبوعی درمورد گوش‌ها احساس کردید حتما به دامپزشکی مراجعه کنید.
 • پوست پکینیز بخاطر چروک‌هایی که داره نسبت به سایر نژاد‌ها حساس تره و نیاز داره که تمیز بشه تا دچار بیماری‌های پوستی نشه. باید هرروز با یه توپ پنبه‌ای مرطوب، صورت و اطراف چشم پکینیز رو تمیز کنید تا از مشکلات پوستی جلوگیری کنید. بعد از اینکه صورت پکینیز رو تمیز کردید حتما خشکش کنید تا رطوبت بین چروک‌ها باقی نمونه و مستعد رشد باکتری و قارچ نباشه.
 • یک یا دوبار در ماه میتونید سگتونو حموم کنید.
 • هرروز دندون‌های پکینیزتون رو مسواک بزنید تا دچار بیماری‌های لثه و دندان نشه.
 • سطح انرژی بدن سگ‌های پکینیز متوسطه و نیاز به فعالیت‌های شدید بدنی ندارن. پس لازم نیست به پیاده‌روی‌های طولانی یا بازی‌های با فعالیت بدنی بالا بپردازید چون پکینیزتون ترجیح میده آروم راه بره و لذت ببره.

 

بیماری های نژاد پکینیز

پکینیزقبل از پرداختن به بیماری‌هایی که پکینیز ها مستعد ابتلا هستن باید بگم که همه پکینیز‌ها ممکن نیست مبتلا به این بیماری ها باشن اما باید مراقب سلامت سگتون باشید و اگر مورد مشکوکی دیدید حتما به دامپزشکی مراجعه کنید.

 1. آب مروارید
 2. در رفتگی کشکک
 3. مژه خارج از محل
 4. شکاف کام
 5. دیستیشیازیس
 6. کریپتورکیدیسم
 7. بیماری دیسک بین مهره‌ای
 8. سندرم نوردهی کراتوپاتی
 9. خشکی چشم
 10. آنتروپیون
 11. بیماری دریچه میترال
 12. آتروفی شبکیه پیشرونده
 13. هیدروسفالی
 14. کرم روده‌ای

امیدوارم هرآنچه نیازه درمورد نژاد پکینیز بدونید رو گفته باشم تا خیلی واقع بینانه تر درمورد به سرپرستی گرفتنش تصمیم بگیرید. هر سوالی درباره تربیت و سلامت این سگ دوست داشتنی داشتید کافیه برامون کامنت بذارید تا کارشناسان آنلاین وتل راهنماییتون کنن😉

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *