همستر و نگهداری از آن + سؤالات رایج در زمینۀ نگهداری همستر

همستر - نگهداری همستر در خانه

این روزها به دلیل تغییراتی که در سبک های زندگی ایجاد شده، اغلب افراد تمایل به نگهداری یک یا چند حیوان خانگی دارند. یکی از حیواناتی که برای نگه داشتن در فضاهای آپارتمانی مناسب است و هزینۀ نگهداری کمتری هم دارد، همستر است. در این مقاله از سایت وتل با ویژگی های همسترها بیشتر آشنا می شوید و نحوۀ دست آموز کردنشان را خواهید آموخت.

همستر چیست؟

همستر (Hamster) حیوانی کوچک و زیبا از تیرۀ موش هاست که رنگ های مختلفی مثل طلایی، کرم، سفید، سیاه و قهوه ای دارد. همستر از خانوادۀ جانوران جونده و همه چیز خوار (omnivorous) است.

سؤالات رایج در زمینۀ نگهداری همستر

غذای همستر چیست؟

این حیوانات چندان پرخور نیستند و در انتخاب غذا سخت نمی­گیرند و نیازهای تغذیه ای مشابه رت ها دارند. در عین این که همسترها همه چیز می خورند، غذاهای باب میلشان گوشت، تخم مرغ، برنج و سیب زمینی است. حتماً باید توجه کنید که لازم است به منظور تأمین کردن سلامتی و سرزندگی همستر، در برنامۀ غذایی اش پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی ضروری را بگنجانید.

محل نگهداری همستر چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

برای نگهداری این حیوان در خانه ها، به طور معمول از قفس های شیشه ای که به آکواریوم شباهت دارد، استفاده می شود. این ظرف قابلیت بسته شدن در هم دارد. کف ظرف همستر را هم باید با خرده چوب های نجاری و خاک اره پوشاند. این موش معمولاً در طول روز خواب است و از غروب به بعد بازیگوشی و فعالیتش را شروع می کند و به راحتی به صاحبش عادت و با او بازی خواهد کرد. لازم به یادآوری است که اگر در قفس او سطوح شیب دار مخصوص یا چرخ و فلک و تونل هم گذاشته باشید، ساعت ها با آن سرگرم می شود.

همسترها چگونه تولید مثل می کنند؟

به طور کلی جوندگان (که همستر هم جزو آن هاست) حیواناتی هستند که به راحتی و چند بار در طول سال تولید مثل می کنند. دورۀ هر بارداری موش همستر حدود دو هفته طول می کشد و به طور میانگین بین ۵ الی ۱۸ بچه می­زاید. در بین پستانداران، همسترها کوتاه ترین دورۀ بارداری را دارند و حیوان ماده در تمام طول سال (به جز اوقات خواب زمستانی) فعالیت تولید مثلی خواهد داشت. البته در زمستان و به دلیل کم شدن قدرت نور، میزان باروری ماده نیز کمتر می شود.

توصیه می کنیم در طول بارداری و بعد از آن به همستر مادر غذاهای مقوی تری بدهید و اگر در حالت عادی در کنار سایر ماده ها زندگی می کند، در هنگام بارداری او را در قفس جداگانه نگهداری کنید. نوزاد این حیوان در چند روز اولیۀ بعد از تولد قدرت شنوایی و بینایی ندارد و بدنش کاملاً بدون مو است. بهتر است بدانید که نباید تا ۲ یا ۳ هفته به نوزادان همستر دست بزنید. این نوزادها حداقل یک ماه باید نزد مادرشان زندگی کنند و بعد از گذشت این مدت، مستقل خواهند شد. موش ۲ تا ۴ ماهه بالغ محسوب می شود و خودش توانایی تولید مثل خواهد داشت.

چگونه می توان همسترها را دست آموز کرد؟

چگونه می توان همسترها را دست آموز کرد؟

برای نگهداری همستر یا هر حیوان دیگری و دست آموز کردنش، ابتدا باید بتوانید با او ارتباط برقرار کنید. بهترین زمان برای ارتباط برقرار کردن نیز زمانی است که می خواهید به حیوان غذا بدهید. مناسب ترین زمان برای غذا دادن به همسترها هنگام غروب و یا صبح زود است.

 نحوۀ غذا دادن به حیوان برای برقراری ارتباط با او:

۱. یک تخمه به او بدهید.
۲. احتمالاً در ابتدا کمی خجالت می کشد، ولی بعد به آرامی شروع به شکستن تخمه خواهد کرد.
۳. در این مرحله می توانید دستتان را به آرامی به داخل قفس ببرید و پشت گردنش را لمس و شروع به بازی کنید.
۴. اگر اجازۀ این کار را داد، می توانید دستش را هم بگیرید.
۵. می توانید این کار را روزانه سه مرتبه انجام بدهید، چون همسترها به بازی کردن علاقۀ زیادی دارند.

نکات مهم:

۱. اگر با همستر به آرامی رفتار کنید و با به دست گرفتن غذای مورد علاقه اش و روش های دیگر کمی به او باج بدهید، می توانید بر خجالت و بداخلاقی او غلبه کنید.
۲. اگر حیوان در محیط نامناسب بوده یا صداهای اضافی پیرامونش بیش از اندازه باشد، در اغلب اوقات آشفته و بداخلاق است و تمایل زیادی نیز به گاز گرفتن خواهد داشت.
۳. دست و پای این موش به راحتی می شکند و نباید او را از ارتفاع به سمت زمین رها کنید.
۴. ترساندن همستر یا بیدار کردنش از خواب نیز برای حیوان بسیار آزار دهنده است و ممکن است در نتیجۀ ترس یا اضطراب، دست صاحبش را گاز بگیرد. بنابراین بهتر است زمانی که حیوان بیدار و بیرون از قفس است، بر روی اهلی و دست آموز کردنش کار کنید. زمانی که حیوان با محیط پیرامون و افراد به خوبی عادت کند، انس او با صاحبانش نیز بهتر و راحت تر انجام خواهد شد.
۵. زمانی که حس کردید آرام تر شده، می توانید زمان بیشتری را در اطراف قفسش بگذرانید و با او صحبت کنید تا به صدایتان عادت کند. بعد از اینکه به حضورتان عادت کرد، می توانید کمی غذای خوشمزه (مثل کشمش، تخمه و خشکبار دیگر) به او بدهید. اگر با تمایل و بدون ترس غذا را از دستتان گرفت، می توانید حیوان را به آرامی در دست بگیرید و بگذارید کف دستتان راه برود.
۶. مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که زمان مورد نیاز برای پیشرفت در فرایند دست آموز کردن حیوان به سن همستر بستگی دارد. بعضی از آن ها ممکن است به راحتی شما را بپذیرند، ولی دست آموز کردن گروهی دیگر، به زمانی حدود یک ماه یا بیشتر نیاز دارد.

مزایای نگهداری همستر در خانه

نگهداری همستر در خانه چه مزیت هایی دارد؟

۱. هزینۀ خرید و همچنین نگهداری آن نسبت به دیگر حیوانات خانگی کمتر است.
۲. فضای مورد نیاز برای نگهداری همستر چندان زیاد نیست و به همین دلیل برای نگه داشتن در آپارتمان ها کاملاً مناسب است.
۳. در مقایسه با حیواناتی مثل پرنده ها، سگ ها و گربه ها، همستر به مراقبت بهداشتی به مراتب کمتری نیاز دارد.
۴. جا به جایی این حیوان ها آسان است و به دلیل این که جای کمی لازم دارد، به راحتی می تواند در مسافرت ها و… همراه صاحبش باشد. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که برای بیشتر این موش ها جا به جا شدن اضطراب آور است.

نگهداری همستر در خانه چه معایبی دارد؟

۱. در مقایسه با بیشتر حیوانات خانگی عمر کوتاه تری دارد و همین مسئله به دلیل رابطۀ عاطفی ای که بین حیوان با صاحبش برقرار می شود، مرگ او را دردناک خواهد کرد. همستر در مقایسه با کاسکو که ۵۰ سال عمر می کند و سگ سانان که بین ۱۴ تا ۲۰ سال زندگی می کنند، عمر کوتاهی دارد.

۲. این موش ها نوعاً جزو حیوانات شب زی (nocturnal) بوده و به همین دلیل هم بیشتر روز مشغول استراحت و یا چرت زدن هستند. به همین دلیل هم نگهداری همستر به عنوان حیوان خانگی می تواند دشواری هایی داشته باشد. البته در شرایط خانگی و در داخل قفس، شرایط زیست این حیوان نیز تغییراتی خواهد کرد.

۳. همستر در مقایسه با حیواناتی مثل کاسکو که می تواند اسم صاحبش را صدا کند و یا سگ که توانایی دویدن به سمت صاحبش را دارد و از دیدنش شاد می شود، توانایی کمتری برای برقراری رابطه با صاحبش و ابراز احساسات خواهد داشت. البته به این نکته هم باید توجه داشت که همستر تربیت پذیر است و می توان به او یاد داد با دیدن صاحبش روی دو پا بایستد و یا در همان حالت ایستاده به سمت عقب حرکت کند.

در آخر براتون یه ویدیو جالب قرار دادیم که بهتون کمک میکنه بین همستر و خوکچه هندی، بهترین انتخاب رو داشته باشید.

همستر بخرم یا خوکچه هندی؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *