نگهداری از حیوانات و تأثیر آن بر سلامتی انسان ها

نگهداری از حیوانات

معصومیت و احساسات عمیق حیوانات  و میزان صمیمیت آن ها جزو عواملی است که این روزها خیلی ها را به نگهداری از حیوانات در خانه هایشان ترغیب می کند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، بهتر است این مقاله سایت وتل را بخوانید و با کم و کیف نگهداری از حیوانات خانگی ، مزیت ها، سختی ها و چگونگی آن آشنا شوید.

نگهداری از حیوانات و تأثیر بر سلامتی انسان ها

نتایج تحقیقاتی که در زمینۀ تأثیر نگهداری از حیوانات بر روی سلامتی انسان ها انجام شده، تا حدودی متناقض بوده است. در اغلب موارد با نگهداری از حیوانات ارتباط عاطفی قوی (درست مانند ارتباط بین دو انسان) بین حیوان و صاحبش برقرار خواهد شد و این مسئله می­تواند هم مفید و هم آسیب زننده باشد. جنبۀ مثبت آن در اثرات روانشناسی مفید و بارزی است که این ارتباط عاطفی روی انسان ها ایجاد می کند، ولی از طرفی اگر حیوان مورد علاقۀ فرد آسیب دیده و یا بمیرد، صاحب آن غم و اندوه و رنج شدیدی را تجربه خواهد کرد و این نوع از دلبستگی با توصیه های بهداشت روانی تناقضی آشکار دارد.

سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا نگهداری از حیوانات خانگی ارتباطی با سلامت صاحبانشان خواهد داشت؟

۱- بین دو وجهی که در رابطه با نگهداری از حیوانات به آن اشاره شد، هیچ ارتباط مستقیمی وجود ندارد، مگر با در نظر گرفتن عوامل فرعی و ثانویه ای مانند سن، وضعیت اقتصادی و شخصیتی افراد و میزان سلامت آن ها. با مد نظر قرار دادن مجموعۀ این عوامل است که می شود صلاحیت فرد برای نگهداری از حیوانات را بررسی کرد و تنها از این راه می توان ارتباطی بین دو وجه یاد شده یافت.

۲- باید توجه داشت که نگهداری از حیوانات در خانه، میزان تعاملات اجتماعی افراد را افزایش می دهد و از این طریق نیز با خارج کردن فرد از انزوا و تنهایی، تأثیر غیر مستقیمی بر روی سلامت اجتماعی آن ها خواهد گذاشت و در این زمینه مانند یک کاتالیزور اجتماعی ظاهر می شود. بنابراین نگهداری از حیوانات برای افرادی مانند معلولان و سالخورده ها، که میزان احتمال مبتلا شدن به انزوای اجتماعی در آن ها بالاتر است، بسیار مفید خواهد بود.

۳- تماس و ارتباط روزمره با حیوانات، معمولاً تأثیر بسیار مثبتی بر روی سلامتی روحی و روانی انسان ایجاد می کند و این به دلیل ایجاد رابطه و پشتیبانی عمیق عاطفی در میان آن هاست. این نوع از رابطۀ عاطفی بین انسان و حیوانات که نتیجۀ نگهداری از حیوانات در خانه است، میزان استرس های روزمرۀ افراد را کم می کند و از بروز بیماری ها و مشکلات مرتبط با نگرانی نیز جلوگیری خواهد کرد. صاحبان حیوانات خانگی معمولاً شانس بیشتری برای پشت سر گذاشتن عوارض ناشی از بیماری هایی مانند سرطان، سکته­های مغزی و قلبی و…خواهند داشت.

مسئلۀ قابل توجه این است که به نظر می رسد نداشتن روابط مناسب اجتماعی، تأثیرات مخربی بر روی سلامت افراد خواهد گذاشت. در بعضی مواقع اثرات مخرب این فقدان می تواند با آسیب عارضه هایی مانند فشار خون بالا، چاقی، مصرف دخانیات و کم تحرکی برابر باشد. نتایج مطالعات حاکی از تأثیر مثبت نگهداری از حیوانات در افزایش  ارتباط ها و تعاملات اجتماعی است. سودمندی دیگر نگهداری از حیوانات ایجاد رضایت درونی در فرد است که با لذت بردن از تفریح ها و گردش های مشترک و تمدد اعصاب و کاهش فشار و استرس های روزانه همراه خواهد شد و نتیجۀ همۀ این دوستی ها و همراهی ها تأثیر مثبت و سازنده بر روی بهداشت فکری فردی است که نگهداری از حیوانات را انتخاب می کند.

مزیت های نگهداری از حیوانات

در عین این که باید توجه کنیم علاقه مندی به حیوانات و دوستی با آن ها نمی تواند جایگزین روابط اجتماعی فرد باشد، باید بدانیم شبیه نبودن حیوانات به انسان ها مزایایی نیز خواهد داشت.

مزیت شبیه نبودن حیوان ها به انسان در نگهداری از حیوانات و دوستی با آن ها چیست؟

۱- برقراری ارتباط مؤثر با حیوانات در روزهای اولیۀ داغداری افرادی که عزیزی از دست می دهند یا سرطان هایی مثل سرطان سینه شان را به تازگی درمان کرده اند، نقش مهمی از نظر روان درمانی خواهد داشت.

۲- در نگهداری از حیوانات خیلی کم پیش می آید که رابطۀ عاطفی حیوان و صاحبش قطع شده یا افت و خیز داشته باشد و به همین دلیل هم فرد فشار یا استرسی در زمینۀ قطع و پایان رابطه اش را تحمل نخواهد کرد.

نکته هایی در زمینۀ تصمیم به نگهداری از حیوانات خانگی

تصمیم به ادامه یا آغاز نگهداری از حیوانات تصمیم بسیار مهمی است و باید با بررسی جوانب کامل و اثرهای زیان بخش و مفید آن گرفته شود. در انگلستان حدود نیمی از خانواده ها در خانه های خود از حیوانات مختلف نگهداری می کنند و اغلب آن ها حیوانات را عضوی از خانوادۀ خود می دانند.

بر اساس گزارش های برخی منابع از نحوۀ نگهداری از حیوانات، تقریباً 70 درصد صاحبان حیوانات خانگی توصیه های کارشناسان را در رابطه با رها کردن حیواناتی که موجب بروز حساسیت و آلرژی در آن ها می شود جدی نمی گیرند. بسیاری از سالمندان در هنگام نیاز به بستری شدن و دریافت خدمات درمانی، از این کار اجتناب می کنند، زیرا در آن صورت مجبور خواهند شد از نگهداری از حیوانات خود دست بکشند. مرگ حیوانات خانگی به خصوص در مواقعی که با فوت همسر یا دیگر نزدیکان مرتبط باشد و یا در روابط اجتماعی فرد با دیگران اثر بگذارد، باعث ایجاد فشارها و استرس های بسیار خواهد شد.

در این میان بعضی از منابع نیز ترس از بروز بیماری ها و آلرژی های مشترک بین حیوان و انسان را یکی از مهم ترین دلایل مایل نبودن بسیاری از افراد به نگهداری از حیوانات خانگی می دانند. ولی بهتر است بدانید طبق نتایج تحقیقاتی که دانشگاه ویرجینیای غربی انجام شده بود، رعایت کردن مسائل و نکات سادۀ بهداشتی در نگهداری از حیوانات، می تواند احتمال و میزان ایجاد آلرژی ها و حساسیت ها را تا حدود 95 درصد کاهش بدهد. در کنار آن نیز لیست کاملی از مشکلات و مسائل احتمالی به همراه راه های جلوگیری از ایجاد آن منتشر شده است که می تواند راهنمای جامع افرادی باشد که قصد نگهداری از حیوانات را دارند.

در حالی که احتمال مبتلا شدن به بیماری های عفونی مشترک بسیار پایین است، باید این مسئله را در هنگام تجویز نگهداری از حیوانات به افراد مختلف مد نظر قرار بدهیم. احتمال مبتلا شدن به این بیماری ها با افزایش آگاهی از آن ها و رعایت کردن مسائل بهداشتی، به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

مزیت های نگهداری از حیوانات در خانه

مزیت های نگهداری از حیوانات در خانه چیست؟

مزیت های نگهداری از حیوانات خانگی، به نوع حیوانی که قصد نگهداری از آن را دارید بستگی دارد. به عنوان مثال براساس بررسی ها، شانس زنده ماندن در افرادی که دچار سکتۀ قلبی شده و صاحب سگ بودند، بیشتر از صاحبان گربه ها یا کسانی بود که هیچ حیوانی نداشتند. بعضی ها معتقدند علت این امر پیاده روی کردن بیماران قلبی همراه سگ هایشان است و عده ای دیگر نیز آن را با بهره مند شدن از حمایت های اجتماعی در نتیجۀ نگهداری از سگ ها مرتبط می دانند. بعضی از سگ ها می توانند در زمان بروز حمله های صرع، افت قند خون و… به صاحبان خود اخطار بدهند. چگونگی این امر هنوز کشف نشده و بعضی ها آن را به حس دقیق بویایی در سگ ها و توانایی ارزیابی کردن نحوۀ ایستادن صاحبانشان مرتبط می دانند. لازم به ذکر است که بعضی سگ ها هم راهنمای صاحبان نابینای خود هستند.

وجود این مزیت ها در نگهداری از حیوانات موجب شده تا در کشورهای پیشرفته و متمدن، حیوانات عضوی دائمی از خانواده ها محسوب شوند و اختیارات و حقوق مربوط به خود را داشته باشند.

در اینجا باید یادآوری کنیم که در کشورهای پیشرفته مزیت های نگهداری از حیوانات به قدری است که خانواده ها هزینه های سنگین نگهداری از حیوان را می پذیرند و همان طور که گفته شد در کشوری مثل انگلستان بیش از نیمی از خانواده ها حیوان خانگی دارند. این در حالی است که در بسیاری کشورها مؤسسه های خاصی حیوانات ولگرد و مخصوصاً سگ ها را جمع آوری می کنند و بعد از مطمئن شدن از سلامتی شان و در صورت نیاز گرفتن آزمایش های مختلف، این حیوان ها را به صاحبان جدیدی تحویل می دهند و به کمک نگهداری از حیوانات در خانه ها، جمعیت و تعداد حیوانات ولگرد را به خوبی کنترل می کنند. در زمان هایی هم که نیاز به کشتن حیوان باشد، این کار با روش های علمی و تخصصی و به گونه ای انجام می شود که حیوان کمترین درد و رنج را تحمل کند.

همۀ این ها در حالی است که در کشور ما نگهداری از حیوانات و توجه به حقوقشان چندان رعایت نمی شود و متأسفانه حیوانات و به خصوص سگ های ولگرد را با شلیک به نقاط مختلف بدنشان می کشند و ساعت ها در همان محل رهایشان می کنند تا آرام آرام جان بکند. کشتن این حیوان ها که اغلب آن ها بی آزار و سالم هستند، کاری ناشایست و غیر اخلاقی است. حتی در صورتی که نیاز به کشتن این حیوانات باشد، می توان آن ها را با روش های علمی تر کشت، نه با آسان ترین و به صرفه ترین راه.

منبع:
trupanion.com
sgu.edu

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *