معرفی شایع ترین بیماری های گربه + علائم و درمان آنها

بیماری های گربه

بیماری های گربه، علائم و درمان های متفاوتی دارند برای نگهداری بهتر از گربه ها شناخت شرایط زندگی و به خصوص بیماری های گربه بسیار حائز اهمیت است. برای درمان و بهبود انواع بیماری های گربه حتما باید به دامپزشک مراجعه شود و از درمان خودسرانه ی حیوانات پرهیز کنید زیرا ممکن باعث آسیب بیشتر به حیوان شود.

علائم و درمان 6 مورد از رایج ترین بیماری های گربه

گربه ها یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی هستند و بسیاری از افراد آنها را در خانه های خود نگهداری می کنند. برای نگهداری بهتر از گربه ها شناخت شرایط زندگی و به خصوص بیماری های گربه بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله به بررسی و توضیح انواع بیماری های گربه می پردازیم که شما می توانید با مطالعه آن اطلاعات مربوطه را برای نگهداری بهتر گربه ها بدست آورید.

۱. استفراغ

استفراغ  از شایع ترین بیماری های گربه است که عوامل مختلفی باعث بروز آن می شوند از جمله : خوردن مواد غیر خوراکی مثل کاغذ یا نخ، خوردن ماده یا غذای مسموم، عفونت های موجود در بدن گربه و غیره. نشانه های استفراغ مشخص و شبیه بالا آوردن آب یا غذا به صورت مداوم است و فردی که گربه را در خانه نگهداری می کند معمولا متوجه استفراغ گربه می شود. استفراغ مکرر موجب می شود که آب بدن از دست رود و با مشکل کم آبی بدن مواجه شود پس بهتر است در رفتن پیش دامپزشک درنگ نکنید و برای تشخیص نوع بیماری های گربه و درمان آن اقدام کنید.

۲. بیماری های دستگاه ادراری گربه (FLUTD)

بیماری های دستگاه ادراری گربهبیماری تحتانی دستگاه ادراری گربه یکی از انواع بیماری های گربه است که احتمال بروز آن تقریبا 3 درصد می باشد و بنا به دلایل مختلفی ایجاد می شود و هر دو جنس گربه یعنی مذکر و مونث را درگیر می کند. این بیماری در گربه هایی که اضافه وزن دارند و چاق محسوب می شوند بیشتر ایجاد می شود همچنین خوردن غذای خشک نیز در شیوع این بیماری بین گربه ها موثر است. از دیگر دلایل می توان به این موارد اشاره کرد : تغییرات ناگهانی شرایط زندگی، وجود چندین گربه در خانه و استرس. علائم این نوع از بیماری های گربه شامل : احساس ناراحتی هنگام دفع ادرار، ، دفع ادرار در جاهای مختلف، لیسیدن ناحیه ادراری به علت درد و سوزش، کم شدن اشتها، وجود خون در ادرار، افسردگی ، استفراغ و بی آب شدن بدن می باشد. این بیماری جز بیماری های اضطراری گربه به شمار می رود و باید در صورت مشاهده هرگونه علامت به دامپزشک مراجعه کنید.

۳. وجود کک در بدن گربه

کک که یکی از انگل های بدن جانوران به شمار می رود در بدن گربه ها نیز ممکن وجود داشته باشد. هنگامی که گربه دارای کک در بدن خود باشد معمولا این علائم را دارد : ریزش مو در اثر خاراندن بدن، خارش مدام بدن و قرمز و ملتهب شدن آن، وجود نقاط سیاه روی پوست بدن که کک ها هستند و غیره. وجود کک جز آن دسته از بیماری های گربه است که راه درمان ساده ای دارد و معمولا خطرناک نیست اگر به موقع درمان شوند. کک ها معمولا تا یکسال می توانند روی بدن گربه زنده بماند و باعث کم خونی و آلودگی شوند. پس درمان گرچه ساده است ولی باید هر چه زودتر با داروها و پودرهایی که کک را از بین میبرند، انجام شود.

۴. کرم های پهن نواری

کرم های پهن نوارییکی دیگر از بیماری های گربه بودن کرم پهن در روده های آن است. این کرم ها نیز جز انگل ها محسوب می شوند و به مرور زمان باعث کاهش وزن در گربه می شود. استفراغ نیز یکی دیگر از علائم وجود کرم پهن نواری در روده گربه هاست. طول این کرم ها تا 70 سانتی متر نیز می رسد که  باعث می شود در تمام نقاط روده بتوانند زندگی کنند ولی هنگام خروج به صورت قطعات ریز همراه با مدفوع دفع می شوند. برای اینکه بفهمید گربه ی شما به این کرم مبتلاست کافی است جای خوابیدن و مدفوع او را بررسی کنید، وجود دانه و قطعات ریز در مدفوع و جای خواب می تواند نشانه وجود کرم های پهن روده باشد. برای درمان نیز می توان با مراجعه به دامپزشک و تزریق آمپول یا داروهای خوراکی این بیماری را درمان کرد.

۵. اسهال

اسهال در گربه ها دارای عوامل متعددی است از جمله : غذای مسموم، وجود عفونت و انگل، بیماری مربوط به کبد و حساسیت. اسهال که یکی از بیماری های گربه های خانگی است، نیز دارای علائم شایع و مشخص است مثل مدفوع آبکی و مداوم. زمانی که گربه به اسهال مبتلاست آب بدن از دست می رود و برای جبران کم آبی باید مقدار زیادی آب مصرف کند. اسهال اگر طولانی مدت و بیش از یکی دو روز ادامه داشته باشد به دامپزشک مراجعه کنید. اسهال ممکن است همراه با علائم دیگر باشد مثل کم اشتهایی یا تب.

۶. بیماری های مربوط به چشم

بیماری های مربوط به چشمچشم های گربه از اعضای آسیب پذیر بدن به شمار می رود که می تواند باعث ایجاد بیماری های گربه شود. ملتهب و قرمز شدن چشم، خارش چشم، ورم و زخم شدن، بیماری های مربوط به شبکیه و قرنیه و غیره از جمله بیماری های مربوط به چشم در گربه هاست. هنگامی که گربه دچار بیماری چشمی است علائمی مثل چنگ زدن به چشم، خشکی پلک، قی کردن چشم و اطراف آن و … را دارا می باشد. استفاده از پماد یا سرم های شوینده که توسط دامپزشک تجویز می شود ممکن راه درمان این بیماری ها باشد.

برای درمان و بهبود انواع بیماری های گربه حتما باید به دامپزشک مراجعه شود و از درمان خودسرانه ی حیوانات پرهیز کنید زیرا ممکن باعث آسیب بیشتر به حیوان شود.

ارتباط آنلاین و تلفنی با دامپزشکان وتل

منبع:
webmd.com

بیماری حیواناتحیوانات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *