قطع کردن پنجه گربه چه مزایا و مضراتی می تواند داشته باشد؟

قطع کردن پنجه

سوالی که بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی از متخصصان خدمات مشاوره دامپزشکی وتل می پرسند؛ این است که آیا قطع‌کردن پنجه گربه خوب است؟ اگر خوب است؛ چرا؟ و اگر چنین نیست؛ مضرات این کار چیست؟ در  حقیقت تمرکز ما در این مقاله بررسی مزایا و مضرات قطع‌کردن پنجه گربه خواهد بود. ما با دادن اطلاعات بی طرفانه از شما می خواهیم که خودتان تصمیم بگیرید که آیا قطع کردن پنجه یا کشیدن ناخن گربه، برای شما و گربه تان امری مفید است یا خیر؟

تصورات عامه از قطع‌کردن پنجه گربه

متاسفانه بسیاری از دامپزشکان وتل، گزارشاتی مبنی بر تصورات اشتباه عامه به ما گزارش داده اند. تصوراتی که برخی خطا و برخی دیگر کاملا صحیح است. بنابراین در ادامه تعدادی از تصورات را به همراه صحیح یا نادرست بودن آن در واقع بیان می کنیم:

بسیاری از افراد تصور می کنند که کشیدن ناخن گربه، مثل عقیم سازی گربه اقدامی راحت بوده و عوارض کمی را برای حیوان به دنبال دارد؛ در صورتی که چنین نیست!

قطع‌کردن پنجه، همان کوتاه کردن ناخن گربه است: متاسفانه این تصور نیز کاملا اشتباه است. قطع‌کردن پنجه، یعنی دقیقا عضوی از بدن جاندار –مثلا بندهای انگشت انسان- قطع شود. بنابراین این کار بسیاری از حرکت های جاندار را محدود کرده و زندگی او را تا ماه ها و شاید چند سال تحت تاثیر منفی قرار می دهد.

درد ناشی از کشیدن ناخن گربه کوتاه است و اثرات روانی زیادی بر جاندار ندارد: متاسفانه این باور اشتباه عامه باعث می شود که بسیاری از صاحبان، اقدام به قطع کردن پنجه نمایند و بعد از با عوارضی مانند عصبی شدن، گوشه گیری و حتی بی قراری گربه در مدتی طولانی مواجه شوند.

آیا کشیدن ناخن گربه منفعتی دارد؟

به جرات می توان گفت که تنها مزیت کشیدن ناخن گربه، برای صاحبان او می باشد. بعد از قطع پنجه، گربه نمی تواند بر روی اجسام و حتی بدن انسان پنجه های خود را بکشد و از آن جایی که گربه ها حیوانات دردسرسازی هستند؛ تعداد خرابکاری ها این جاندار ملوس و زیبا کاهش می یابد. اگر قصد دارید که ناخن گربه خودتان را بکشید؛ تعلل نداشته باشید. چرا که هرچقدر گربه کوچک تر باشد؛ تحمل درد برایش آسان تر خواهد بود.

کشیدن ناخن های گربه

مضرات قطع‌کردن پنجه کدامند؟

درد ناشی از جراحی کشیدن ناخن گربه زیاد است و موجب بی قراری او خواهد شد.

گربه خلع سلاح می شود. با این عمل گربه شما نخواهد توانست در برابر سایر جانوران از خود محافظت کند. بنابراین اگر در خانه حیوانات دیگری را نگهداری می کنید و یا او را در فضایی غیر از خانه نگهداری می کنید؛ بهتر از تا پنجه هایش را قطع نکنید و بگذارید تا قدرتمندانه از خودش محافظت کند.

نمی تواند از جعبه خاکی که باید مدفوعش را در آن پنهان کند؛ به خوبی استفاده کند. تمامی گربه ها پس از مدفوع علاقه دارند تا با استفاده از پنجه هایشان گودال خاکی را حفر و آن را در زیر خاک پنهان کنند. با عمل جراحی کشیدن پنجه، گربه نمی تواند گودالی را حفر و یا جعبه خاکی را تهیه کند که این موضوع هم برای خودش و هم برای صاحبانش دردناک خواهد بود.

برای محافظت از خود، با دندانهایش دیگران را گاز می گیرد. ممکن است شما برای جلوگیری از پنجه کشیدن گربه، اقدام به قطع کردن پنجه کنید اما این را در نظر داشته باشید که اگر از هر جانداری سلاحش را بگیرید؛ در هنگام احساس خطر از سلاح دیگری استفاده می کند. سلاح بعدی گربه دندان هایش است که بعد از این جراحی باید انتظار داشته باشید تا او از این سلاح بیشتر استفاده کند.

گربه نمی تواند عضلات خود را تقویت کند! بلی؛ دانستن این نکته بسیار جالب و تامل برانگیز است که گربه با استفاده از حرکت های عمودی و افقی پنجه ها بر روی سطح، عضلاتش را تقویت می کند.

طریقه راه رفتن او دیگر مثل قبل نخواهد بود و این جراحی گاهی اوقات، عوارضی چون ورم مفاصل را در بر خواهد داشت.

مزایا و معایب کشیدن پنجه گربه

آیا جایگزینی برای قطع‌کردن پنجه وجود دارد؟

بلی. استفاده از روش هایی مثل فرمون، کوتاه کردن منظم ناخن تحت نظر دامپزشک و استفاده از اسکرچر، می توانند تعدادی از راه های جایگزین این عمل جراحی باشند. البته شما می توانید از خدمات مشاوره دامپزشکی وتل و با مراجعه به وب سایت وتل، برای قطع‌کردن پنجه گربه استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *