طول عمر حیوانات خانگی، همه رو یکجا ببینید!!!

دلایل بسیاری وجود دارند که منجر می‌شوند فردی حیوانی را به سرپرستی گرفته یا خریداری کند. نگه‎داری حیوانات خانگی یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید به کمک آن‌ها به فرزند عزیزتان مسئولیت‌ پذیری و اخلاقیات را آموخته و فرزندتان را به بهترین نحو بار آورید. اگر فرزند کوچک دارید باید به طول عمر حیوان توجه کنید برای کودکان سخت است که به یک حیوان خانگی وابسته شوند و تنها بعد از مدت کوتاهی آن را از دست بدهند. از طرف دیگر شاید بخواهید تا زمانی که بچه‌ها بزرگ می‌شوند حیوان خانگی داشته باشید، علاقه فردی خودتان باشد یا حتی گاهی ممکن است به توصیه پزشک باشد.

اگر طبق شناختی که از خودتان دارید خیلی زود خسته می‌شوید و علاقه خود را از دست می‌دهید از به سرپرستی گرفتن حیوانات با طول عمر بالا خودداری کنید. حیوانات به ثبات و یک سری عوامل  محیطی برای محل زندگی‌شان نیاز دارند پس اگر مدام در سفر هستید و یا منزل اجاره‌ای دارید و اکثر مواقع جا به جا می‌شوید بسیاری از حیوانات خانگی برای شما مناسب نیستند. نگه‌داری از حیوانات یک سری مسئولیت‌های مالی نیز به همراه دارد که هر قدر عمر حیوان بیشتر باشد این نیازها افزایش می‌یابند. سال آخر عمر حیوان خانگی سخت ترین سال است. سن بالا می‌تواند سختی‌ها و مشکلاتی را به همراه بیاورد و ملاقات با دامپزشک جزئی جدا نشدنی از زندگی‌تان شود. پس باید انتظار داشته باشید سال آخر عمر حیوان خانگی‌تان سخت‌ترین سال باشد.

   طول عمر حیوان خانگی یکی از مهمترین سوال‌هایی است که باید از خود بپرسید. چه انتظاری از طول عمر حیوان خانگیتان دارید؟

دانستن طول عمر حیوانات خانگی می‌تواند به شما در انتخاب بهترین آن‌ها کمک کند. خدمات مشاوره دامپزشکی وتل می‌تواند در این زمینه راهنمای شما باشد.

طول عمر حیوانات خانگی قطعی و صد درصد نیست با نگه‌داری خوب و فراهم کردن شرایط زندگی و محیط مناسب برای حیوان می‌توانید طول عمر بیشتری را به آن هدیه دهید.

از میان رایج ترین حیوانات خانگی کوچک طولانی‌ترین عمر را گربه، پرندگان، ماهی، خوکچه هندی به خود اختصاص داده‌اند. در ادامه به بررسی برخی حیوانات خانگی می‌پردازیم:

موش

موش با طول عمر ۲تا ۳ سال به عنوان اولین حیوان خانگی برای فرزندان حیوانات خوبی هستند چون به فضای زیادی احتیاج ندارند. رسیدگی به آن‌ها ساده است و‌خیلی زود لحظه مرگشان فرا می‌رسد. موش‌ها حیوانت اجتماعی هستند و اگر کنار سایر موش‌ها باشند طول عمر بیشتری خواهند داشت. همسترها، نیز 2 تا 4 سال عمر می کنند.

ماهی قرمز

ماهی قرمز طول عمر ۱تا ۱۰ سال دارد. اگر بتوانید شرایط محیط را تحت کنترل داشته باشید بیشینه عمر ماهی قرمز را خواهید دید. آکواریوم آب شور محیط زندگی مناسبی برای ماهی قرمز است.

سگ

سگ‌ها با 10 تا 13 سال عمر از محبوب ترین حیوانات خانگی هستند. برای 10 سال به زندگی شما پیوند می‌خورند مخصوصاً جک راسل که تا 14 سال عمر می‌کند.

گربه

گربه‌ها با طول عمر 12 تا 18 ساله بسته به نژاد و سایزشان می‌توانند تا دو دهه عمر کنند. گربه‌ها خیلی زود صمیمی نمی‌شوند ولی یک یار طولانی مدت برای شما هستند.

خرگوش

خرگوش به طور میانگین 8 تا 12 سال عمر می‌کند. برخی اعتقاد دارند که خرگوش‌ها نسبت به سایر حیوانات نیاز به مراقبت کمتری دارند که خیلی درست نیست. خرگوش‌ها می‌توانند در معرض بیماری‌های مربوط به اضطراب و بی‌اشتهایی باشند. گونه‌های بزرگ تر خرگوش طول عمر پایین تری دارند.

طوطی دم دراز

انتظاری که از طول عمر طوطی‌ها می‌رود ۵ تا ۱۵ سال است. چنین بازه زمانی گسترده‌ای برای یک موجود کوچک. علت آن چیست؟

عوامل زیادی هستند که طول عمر طوطی را تحت تأثیر قرار می‌دهند بعضی طوطی‌ها تا ۵۰ سال هم عمر می‌کنند. رژیم غذایی بیشترین تأثیر بر طول عمر پرندگان را دارد.

شامپانزه

شامپانزه با ۴۰ تا۵۰ سال عمر نزدیکترین گونه به انسان و یکی از حیواناتی است که به ندرت به عنوان حیوان خانگی دیده می‌شود. شامپانزه طول عمری نزدیک به انسان دارد و اگر تمایل به نگه داری حیوانات عجیب دارید شامپانزه تقریباً تا آخر عمر با شما می‌ماند. اما به عنوان حیوان خانگی با وجود طول عمر بسیار بلند خیلی دیده نمی‌شود.

لاک‌پشت

لاک‌پشت در صورت مراقبت مناسب بیش از 50 سال عمر می کند. لاک پشت‌های پیرتر با عمر بالای 150 سال تا 225 سال نیز دیده شده‌اند.

در جدول زیر اطلاعاتی درباره نوع حیوان خانگی و طول عمر آن ذکر شده‌است:

نوع حیوان خانگی

طول عمر

اطلاعات

سگ با جثه کوچک

13 سال

سگ با جثه متوسط

11 سال

سگ cattle استرالیایی رکورد 29 سال را دارد

سگ بزرگ

12 تا 18 سال

بیشترین عمر ثبت شده برای این سگ‌ها 28 سال است.

گربه‌ در محیط بسته

12 تا 18 سال

28 سال طولانی ترین عمر ثبت شده است.

گربه ای که همیشه در محیط بیرون است

2 تا 5 سال

این گربه‌ها بیشتر در معرض بیماری و تصادف هستند

ماهی قرمز

5 تا 10 سال

رکورد طولانی ترین طول عمر ماهی قرمز 43 سال است.

طوطی بزرگ

ماکاو در طولانی ترین حالت 50 سال و طوطی دم دراز 65 سال

همستر

2 تا 4 سال

پیرترین همستر 4.5 سال داشت.

خوکچه هندی

4 تا 8 سال

پیرترین خوکچه هندی 14 سال داشت.

خرگوش

7 تا 10 سال

پیرترین خرگوش 14 سال داشت.

موش

2 سال

مار

9 تا 40 سال

مار بزرگتر طول عمر بیشتری دارد.

مارمولک

3 تا 5 سال

لاک پشت

40 تا 50 سال

مرغ

8 تا 10 سال

اسب یا پونی

23 تا 25 سال

پونی‌ها از اسب‌ها عمر طولانی تری دارند. تا کنون پیرترین اسب 52 ساله بوده‌است.

حیوانات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *