سگ مالتیز و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

سگ مالتیز

سگ مالتیز یکی از سگ های محبوب دنیا با ویژگی های ظاهری همچون موهای بلند، اندازه ای کوچک و رنگی روشن می باشد. ریشه ی سگ نژاد مالتیز را می توان سگ هایی دانست که در منطقه مدیترانه مرکزی وجود داشته و علت نام گذاری(مالتیز) را هم می توان همین موضوع حساب کرده و دلیل آن وابسته به جزیره مالت است.

پیشینه سگ مالتیز

تاریخچه و پیشینه ی سگ مالتیز به دوره ی رومی ها مربوط بوده و در آن زمان به مالتیز ها سگ بانوان می گفتند. بجز سگ بانوان، اسم های دیگری نیز همچون بیشون و یا سگ باستانی مالت نیز به آن ها گفته می شد. تا اینکه در قرن نوزدهم میلادی این سگ ها به اسم(مالتیز) نام گذاری شدند. برخی از افراد عقیده دارند تا سگ مالتیز از نژاد تریر تبتی به وجود آمده و تغییر یافته ی این نژاد می باشد اما برعکس برخی از افراد دیگر نیز معتقدند که این نژاد تغییر یافته ی نژاد اشپیتز است. اما اغلب دانشمندان بر خلاف عموم مردم این نژاد را مرتبط با نسل بیچون فرایز و پودل می دانند.

ویژگی های ظاهری سگ مالتیز

سگ نژاد مالتیز دارای ویژگی های ظاهری زیبایی است که سبب محبوبیت بیشتر این نژاد شده اند، از جمله ی این ویژگی ها می توان به موارد رو به رو اشاره کرد: 1- سری کاملا گرد 2- دو چشم نقطه ای براق 3- بینی سیاه رنگ به پهنای تقریبی دو انگشت 4- گوش های آویزان به همراه مو های نرم و بلند که کاملا سفید بوده و برخی اوقات رنگ کرم روشن نیز در این نژاد ها یافت می شود. یک سگ مالتیزی که بالغ شده و حالتی طبیعی دارد باید وزنی ما بین 4/1 و 2/3 کیلوگرم داشته باشد. قد این نژاد ها حداکثر 25 سانتی متر بوده و طول بدنشان نیز بیشتر از ارتفاعشان می باشد. طول عمر طبیعی سگ نژاد مالتیز بین 12 تا 14 سال می باشد اما گاهی اوقات مشاهده می شود که عمرشان به 18 سال نیز رسیده است. میزان پشم ریزی فصلی این نژاد بسیار کم است.

نژاد سگ مالتیز

خلق و خوی سگ مالتیز

مالتیز ها سگ هایی هستند که در مقابل صاحبشان بسیار باوفا می باشند. از نظر خلق و خویی حیواناتی آرام بوده و تنها گاهی اوقات سر و صدا دارند. این نژاد از سگ ها با اینکه به کودکان و افراد کم سن و سال بسیار علاقه مند هستند اما بخاطر ظرافت بیش از حدشان بسیار آسیب پذیر بوده و بهتر است هیچ گاه با کودکان تنها نباشند. سگ مالتیز همچون نیاکان خود یعنی بیچون فرایز ها و پودل ها، لایه ی زیرین مو نداشته و همین موضوع سبب می شود که این نژاد از سگ ها برای افرادی که حالات آلرژیک دارند حیوانات خوبی باشند.

تربیت سگ مالتیز و رسیدگی به آن

مو های سگ مالتیز به رسیدگی منظم و مداوم نیازمند است برای مثال از مهم ترین و تاثیر گذار ترین نکات در نگهداری سگ مالتیز برس زدن روزانه و حمام کردن متناسب با فواصل مناسب می باشد. برخی از افراد برای راحتی در نظافت سگ خود موهای آن را همیشه به حالت کوتاه نگه می دارند. همچنین نکته ی دیگری که در نگهداری از سگ مالتیز دارای اهمیت است تمیز کردن مرتب کنار پشم و پاک کردن ترشحات چشمش می باشد، اگر فرد از انجام این کار سر باز زند سگ وی دچار مشکلات پوستی خواهد شد. نکته ی آخر اینکه توجه و رسیدگی به سلامت دندان ها و تامین غذای مناسب و مورد نیاز نیز باید در اولویت قرار بگیرد اما فراموش نشود که این جمله به معنای دادن غذای زیاد به سگ نیست چرا که غذای زیاد می تواند سبب اضافه وزن حیوان شده و احتمال ابتلا به مشکلات ستون مهره ها را افزایش دهد.

حیوانات

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *