آموزش صحیح دستی کردن طوطی

اهلی کردن طوطی

قبل از اقدام برای خرید و نگهداری طوطی،باید شناخت درستی از ویژگی و رفتار این پرنده جالب داشته باشید تا تو نگهداری و روند دستی کردن طوطی به مشکل نخورید.

کنار اومدن با طوطی رام و اهلی نشده تو چند ماه اول واقعا کار سخت و طاقت فرساییه. بعضیا بخاطر عدم شناخت کافی از خصوصیت های طوطی و نااگاهی از نحوه اهلی کردنش خسته میشن و اقدام به فروش طوطی یا واگذاریش میکنن.بعضیا هم با زور و خشونت سعی به اهلی کردن طوطی بیچاره میکنن؛ تا اونطور که توی تصورشون هست از سر و کولشون بالا بره؛ اما در واقعیت امرمیبینن طوطیشون نه تنها تن به خواسته اونا نمیده بلکه به طرز غیر منتظره ای با یه گاز اساسی حال صاحبشو جا میاره که ممکنه باعث کتک خوردن این زبون بسته بشه.

قبل از هرچیزی باید به یاد داشته باشید طوطی وحشی شما از زمانی که اسیر شده تا برای فروش در بازار گذاشته شده و به دست شما رسیده سختی های زیادی کشیده و خاطره خوبی از ادما نداره. پس تا زمانی که کنارتون احساس امنیت نکنه نمیتونه با شما ارتباط خوبی برقرار کنه.بهتره به دستی کردن طوطی تون به چشم یک پروسه چند مرحله ای که باید با دقت و به ترتیب انجام بشه نگاه کنید.

برای اشنایی با این مراحل همراه ما باشید:

1_ محل زندگی طوطی قبل از دستی کردن

زمانی که طوطی رو به خونه میارید طبیعیه که احساس امنیت نکنه.محلی که برای نگهداریش در نظر دارید:

  • نباید شلوغ و پر رفت وامد باشد
  •  بهتره پشت قفس پرنده به سمت دیوار باشه تا احساس امنیت بیشتری کنه
  • به هیچ وجه قفسشو تو محیط تاریک قرار ندید
  • نباید همون روز های اول انتظار داشته باشید طوطی با شما تعامل برقرار کنه حداقل یک هفته برای طوطی فقط اب و غذا بذارید و سعی نکنید طوطیو لمس کنید(باید برای دستی کردن طوطی صبر داشته باشید).

چند روز اول ممکنه طوطیتون از خوردن اب و غذا امتناع کنه و حتی موقع قرار دادن ظرف غذا تو قفسش بیتابی کنه اما نگران نباشید این حالت به زودی رفع میشه.

فقط توجه داشته باشید که کمترین استرسو به طوطی وارد کنید و سریعا اب و غذا رو تعویض کنید و از قفس دور بشید.مدتی طول میکشه تا طوطی از شما نترسه و به شما عادت کنه.باید قبل از هر چیزی اعتماد طوطیو جلب کنید.

دستی کردن طوطی های خاص

2_ چطور طوطی به شما عادت کند؟

سعی کنید طوطی رو در محیطی که خود شما بیشتر توش حضور دارید قرار بدید تا بتونه احساس صمیمیت بیشتری کنه. بعد از حدود دو هفته هر زمان که تونستید کنار قفس طوطی بشینید و باهاش حرف بزنید.

وقت گذروندن و صحبت با طوطی باعث میشه صاحبشو بشناسه و بهش اعتماد کنه. یک اسم براش انتخاب کنید و مرتبا خودتون و اعضای خانواده با این اسم صداش کنید.این کار هم حس بهتری به طوطی میده و هم زمینه سخنگو شدنشو فراهم میکنه.(پس علاوه بر دستی کردن طوطی یه نکته درمورد سخنگو شدن طوطی هم یاد گرفتیم😉)

تو این مرحله طوطی به شما عادت کرده و از شما ترسی نداره و موقع نزدیک شدن به قفس بی تابی نمیکنه.

 

3_ چه زمانی میتوانید دست خود را در قفس طوطی بکنید؟

در مرحله قبل گفتیم که اول باید اعتماد طوطیو جلب کنید و با لمس قفس و صحبت و وقت گذرونی شدت اضطراب و ترسشو کاهش بدید.برای اینکه طوطی بتونه به دست های شما اعتماد کنه و اجازه بده دستتونو داخل قفس ببرید و لمسش کنید،از غذا های مورد علاقه اش کمک بگیرید(مثل بادام زمینی)

یکم بادوم زمینی تو دستتون بگیرید و به پرنده تعارف کنید ممکنه از نزدیک شدن دستتون به منقارش بترسه.پس زیاده روی نکنید و صبور باشید؛بالاخره طوطی غذا رو از دست شما میگیره.

چند روز این کارو تکرار کنید هرروز اعتماد طوطی به شما و دستتون بیشتر میشه و ممکنه اجازه بده سر و سینه اش  رو نوازش کنید. در این مرحله طوطی شما نیمه اهلی شده (فقط دو قدم تا دستی کردن طوطی تون مونده)

4_ چه زمانی طوطی را از قفس بیرون بیاوریم؟

بعد از مرحله نیمه دستی شدن طوطی باید اجازه بدید از قفس خارج بشه.در قفسو باز بذارید؛ممکنه طوطی از قفس خارج نشه که در این صورت با تعارف یه غذای خوشمزه به طوطی ترغیبش کنید به دنبال دست شما از قفس خارج بشه.(طوطیا خیلی شکمو هستن از این نقطه ضعفشون حسابی تو تربیتشون استفاده کنید)خیلی اروم طوطیو از قفس بیرون بیارید.با دست دیگتون نوازشش کنید.

زمانی که طوطی از قفس خارج میشه پرواز میکنه که اگه بالش چیده شده باشه چند متر اونطرف تر روی زمین فرود میاد و به سمت قفس برمیگرده،از پایه های قفس بالا میره و روش می شینه. در این حالت کاری به کار طوطی نداشته باشید و بذارید از ازادیش لذت ببره.اجازه بدید خودش برای غذا خوردن راهی قفس بشه.

دستی کردن طوطی

مرحله پایانی دستی کردن طوطی

تو این مرحه باید طوطیو روی دستتون بیارید . دستتونو نزدیک پرنده ببرید ممکنه طوطی روی دست شما بشینه در غیر این صورت یکم دستتونو به پا و سینه پرنده فشار بدید. این کار طوطیو تحریک به نشستن روی دست میکنه.بهترین کار برای تحریک طوطی اینه که ساعدتونو جلوی طوطی بگیرید و با دست دیگه غذای مورد علاقشو تعارف کنید؛ کم کم دستتونو عقب ببرید تا برای گرفتن غذا مجبور بشه روی دست شما بشینه.

سعی کنید هیچ حرکت اضافی و ناگهانی که باعث ترس طوطی میشه انجام ندید.به مرور زمان طوطی از سر و کول شما بالا میره حتی اجازه بدید با گوش و موهاتون بازی کنه. بعد از این مرحله میتونید طوطیو بغل کنید و از اعضای خانواده بخواید نوازشش کنن.

یادتون باشه دستی کردن طوطی نیاز به صبر و حوصله داره پس برای رسیدن به لذتش صبور باشید!

اطلاعات مفید حیوانات خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *