استفراغ سگ و همه آنچه باید در مورد آن بدانید + دلایل و درمان

استفراغ سگ

آشنایی با دلایل استفراغ در سگ ها

علت استفراغ در سگ ها می تواند ناشی از وجود اختلال در کارکرد دستگاه گوارش باشد، اگر استفراغ زیاد و به طور مکرر اتفاق نیفتد و سگ شاداب باشد خطری وجود ندارد، اما اگر استفراغ به صورت مکرر اتفاق بیفتد و همراه با خون، خستگی و تب باشد آن موقع این حیوان باید توسط دامپزشک معاینه شود تا علتش مشخص گردد.

استفراغ سگ

نشانه های تشخیص استفراغ

ابتدا باید تشخیص داد که سگ ترش کرده یا استفراغ می کند، زمانی که سگ استفراغ می کند تمام عضلات شکمش منقبض می شوند، آب دهانش سرازیر می شود و لب هایش را دائما می لیسد. استفراغ خیلی زود سگ را ضعیف و ناتوان می کند، بدنش را کم آب می کند، استفراغ یک سگ می تواند به صورت پرتابی باشد که ناشی از انسداد دستگاه گوارشی او است.

گاهی استفراغ، سبب کاهش ادرار می گردد و در برخی موارد اگر این اتفاق حاوی مواد سبز رنگ نیز باشد، نشان از خوردن سموم است. خوردن چمن، عق زدن و دراز کشیدن های مکرر نیز می تواند نشان از استفراغ در این حیوان باشد.

حالت تهوع

چرا سگ ها استفراغ می کنند

بیشتر اوقات علت استفراغ در این حیوان، ناشی از خوردن مواد غیر قابل هضم مانند آشغال و کاغذ می باشد که در این مورد ابتدا همه آنچه را خورده بالا می آورد و سپس شروع به بالا آوردن مایعات سفید رنگ می کند. گاهی علت استفراغ در سگ ها می تواند ناشی از بیمار شدن حیوان باشد، در این حالت سگ دچار بیماری های عفونی گردیده است و رسیدگی نکردن به این موضوع سبب مرگ او می شود.

مسدود شدن دستگاه گوارش توسط اجسام خارجی از دیگر علل استفراغ می باشد، البته در این میان نارسایی های کلیوی و کبدی هم می تواند سبب استفراغ او گردد. از دیگر علل استفراغ در این حیوان می تواند شامل ضربه به سر، زخم شدن دستگاه گوارشی، ورم معده، بیماری های دیابت و … باشد. نفخ شکم، بیماری های سفر و گرمازدگی نیز می تواند از علل استفراغ باشد. ناگفته نماند که بیماری سفر یا حرکتی ناشی از مشکلاتی است که در حین سفر با هواپیما و یا کشتی برای سگ ها ایجاد می شود.

حالت تهوع سگ

نحوه تغذیه سالم بعد از استفراغ

بهتر است بعد از استفراغ، برای حداقل یک شبانه روز غذای سگ را قطع کرد البته برای توله سگ ها و سگ های مسن باید زمان قطع غذا کوتاه تر باشد. در این زمان باید فقط مقدار کمی آب، آن هم به صورت یخ به سگ بخورانیم تا معده این حیوان تمیز شود، چنانچه سگ بعد از ساعاتی، دیگر استفراغ نکرد، می توان با دادن غذاهای پخته نظیر تخم مرغ آب پز، برنج پخته شده و گوشت مرغ آن هم به مقدار کم و در دفعات بیشتر او را سیر کرد.

این غذاها را برای چند روز به همین ترتیب باید به سگ خوراند و اگر استفراغ برطرف شد شروع به خوراندن غذای اصلی به او کرد اما اگر دوباره استفراغ کرد به دامپزشک مراجعه کرد.

استفراغ

پیشگیری از ایجاد استفراغ

در بعضی از موارد می توان از استفراغ در سگ ها با روش های بسیار ساده جلوگیری کرد. فردی که از سگ نگهداری می کند، اگر قصد تغییر رژیم غذایی سگ را دارد بهتر است به صورت ناگهانی این کار را انجام ندهد تا ناراحتی های گوارشی برای این حیوان ایجاد نشود.

افراد باید در نگهداری سگ خود دقت کنند و به او اسباب بازی های ریزی که می تواند آنها را قورت دهد، ندهند تا سبب انسداد روده او نشود.

سگ ها بسیار به خوردن استخوان علاقه مند هستند، برای این مورد بهتر است به او استخوان های بزرگ و نپخته را داد تا نتواند آنها را بشکند و تیزی هایشان سبب انسداد و خراشیده شدن روده هایشان نگردد. همچنین باید این مورد را نیز ذکر کرد که غذاهایی که حاوی چربی بالا می باشند، می تواند سبب ایجاد استفراغ در سگ ها شود. ناگفته نماند که باید در مواقعی که در خانه نیستید برای اینکه سگ هر چیزی را نخورد از پوزه بند استفاده کرد.

معاینه سگ

روش تشخیص بیماری توسط دامپزشکان

اصولا دامپزشکان برای تشخیص علت استفراغ و درمان سگ، از او آزمایش های لازم مانند آزمایش خون می گیرند. آزمایش مدفوع، عکس برداری های لازم با اشعه ایکس و تست درجه حرارت بدن از کارهایی است که دامپزشکان برای درمان این حیوان انجام می دهند.

دامپزشکان برای تغذیه سگ در زمان نقاهت به او غذاهای کنسروی و خشک می دهند و در مواردی که استفراغ سگ شدید است و با اسهال و خون همراه می باشد به تزریق سرم می پردازند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *